Etimesgut Ortodonti

Günümüzde estetik kaygılardan kaynaklı olarak birçok kişi diş hekimlerine başvurmaktadır. Bu başvuruların birçoğunda ise hekimler tarafından ciddi problemler saptanmaktadır. Bu problemler, kişinin ağız ve çene yapısıyla ilgilidir.

Etimesgut Ortodonti Bu nedenle estetik kaygının da ötesinde ileride karşılaşılması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesiyle uğraşan bilim dalı ortodonti birçok bozukluğun giderilmesini sağlar.Etimesgut Ortodonti  Örneğin çene eklemindeki problemlerin önlenmesi, çiğneme işlevselliğinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan bireylerin bu problemini gidermesini amaçlar.

Ortodonti, dişler ile çenenin estetik ve fonksiyonunu iyileştirerek bireyin yaşam kalitesini yükseltmesine katkıda bulunan, bir başka deyişle diş ve diş yüzeylerinin hem estetik hem de sağlıklı olarak düzgün dizilimi ile ilgilenmekte olan bir bilim dalıdır. Etimesgut Ortodonti Braket Takılması, Şeffaf Apareyler, Çene Genişletici, Sabit Yer Tutucular, Hareketli Pekiştirici Apareyler ortodonti tedavi yöntemleridir.

Zamanından çok önce gerçekleşen süt dişi kayıplarında; çarpık dişlerde ve çarpık çene yapısında; parmak emme, uzun süre biberon ve emzik kullanımı gibi sebepler ya da genetik ile gelen ağız ve diş yapısı nedeniyle üst ve alt dişlerin birbirine göre önde / arkada oluşu durumlarında mutlaka ortodonti uygulanmalıdır. 

Etimesgut Ortodonti Neden Ortodonti Tedavisini Olmalıyım?

Hangi yaşta olursa olsun, tedavi edilmeyen ortodontik sorunlar daha da kötüleşecek ve zaman geçtikçe mevcut çapraşıklık nedeniyle dişlerin yeterince temiz tutulamamasına neden olacaktır. Bu durum da çürük ve dişeti hastalıklarına akabinde de diş kayıplarına sebep verecektir.  Diş yüzeylerinin anormal aşınmasına, çiğneme ve konuşmada zorluk yaşanmasına neden olması, destek kemik ile dişeti dokularının hasarına yol açabilme gibi durumlara yol açabilmesi de olasıdır. 

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodontistin muayenesi sonucu gerekli yöntem belirlenir.Etimesgut Ortodonti  Ortodonti tedavisi türleri; Braket Takılması, Şeffaf Apareyler, Çene Genişletici, Sabit Yer Tutucular, Hareketli Pekiştirici Apareylerdir.

Etimesgut Ortodonti Braket Takılması: Dişe yapışan küçük dikdörtgen şeklinde telin içinden geçeceği parçaya braket adı verilir. Telin dişe kuvveti iletmesini sağlayarak diş yapısını tedavi eder. Genellikle halk arasında tel taktırmak olarak da bilinir. 

Şeffaf Apareyler:Braket ile aynı amaca hizmet eder. Tel taktırmak yerine şeffaf aparey ile tedavi izlenir.
Çene Genişletici:Üst ve alt çeneye uygulanan, çenenin doğru şekilde açılıp kapanmasını, çenenin genişlemesini sağlayan tedavi yöntemidir.
Sabit Yer Tutucular:Bu yöntemde kullanılan yer tutucular, kaybedilen dişin kendi boşluğunu, diğer dişlerin kaymasını önleyerek korur.
Hareketli Pekiştirici Apareyler:Ortodonti tedavisi sonrası dişlerin yerini korumak için kullanılan apareylerdir. 

Ağız Sağlığınızı Ertelemeyin Özel Eryaman Dentestetik ile Sağlıklı Bir Ağza Sahip Olun 

Ortodonti tedavisi sonrası birey sağlıklı bir çene yapısına kavuşarak rahatlıkla yemek yiyip içebilir. Çene yapısı olması gerektiği gibi olduğu için gülümsemesi estetik dokunuşlar kazanır. Diş kayıplarının önüne geçilir ve hastanın sosyal yaşamda daha mutlu olması sağlanır. Özel Eryaman Dentestik Polikliniği’nde hekimlerimize danışarak hasta-hekim işbirliği ile bir tedavi belirleyebilir, sağlıklı bir ağza kavuşabilirsiniz.